  • YLB12B3U Pack of 10 high polished titanium internally threaded labrets with convex base plate, Thickness 1.2mm, ball size 3mm
    YLB12B3U
    Pack of 10 high polished titanium internally threaded labrets with convex base plate, Thickness 1.2mm, ball size 3mm
    SKU:
    YLB12B3U
    Material:
    G23 Titanium - 6AL4V-ELI | ASTM F136
    Thickness:
    1.2mm (16g) | Deep 0.9mm Internal Thread Standard
    Ball Size:
    3mm
    __countPackage:
    10
    Product Description
    Pack of 10 high polished titanium internally threaded labrets with convex base plate and deep threading, Thickness 1.2mm, ball size 3mm
    This product is available in size 6mm to 12m and can be used for lip and cheek piercings as well as a wide range of ear piercings.
    All our titanium G23 body jewelry is made from ASTM F136 Titanium / Titanium - 6Al4V-ELI. Click here to see our Titanium Material Certificates for this product range.
    Product Videos
    Custom Field
    Material G23 Titanium - 6AL4V-ELI | ASTM F136
    Thickness 1.2mm (16g) | Deep 0.9mm Internal Thread Standard
    Ball Size 3mm
    __countPackage 10
    Product Reviews
    Recommended
    • YLB12B3 Pack of 10 high polished titanium internally threaded labrets, Thickness 1.2mm, Ball size 3mm YLB12B3 Pack of 10 high polished titanium internally threaded labrets, Thickness 1.2mm, Ball size 3mm
      YLB12B3
      Pack of 10 high polished titanium internally threaded labrets, Thickness 1.2mm, Ball size 3mm